Naše péče

UBYTOVÁNÍ – momentálně naše zvířata chovám v prostorných výbězích nebo klecích. Přes léto mají výběhy i venku. Pro domácí účely můžete využít prostorné klece kolem 100 a více cm délky, nebo pokud máte jiný dostatečný prostor, lze jim vytvořit bydlení podle vašich možností. Pro skinny lze vyžít plastové boxy.

Jako podestýlku používáme podestýlku profibed http://www.probiobed.cz , kterou lze u nás pořídit v chovatelském balení. Dáváme ji přednost především z hygienických  důvodů, snížené prašnosti a omezení možnosti zavlečení patogenů do chovu.

STRAVA – morčata mají 100% přísun sena, vody a naší míchané krmné směsi. Jako doplněk pak dostávají tvrdou kořenovou zeleninu, natě, v sezoně dostatek zelené traviny. V zimním období obohacuji vodu a komplexy vitamínů a minerálů.

Vyvarujte se nadměrnému přísunu okurek a salátů( i když je morčata milují) na úkor sena, mimo zažívací potíže se ve většině případech objeví i problém se zuby.

OSTATNÍ – morče o sebe pečuje v podstatě samo. Musíte mu občas ostříhat drápky. U dlouhosrstých morčat pokud jsou znečištěná musíme koupat, pokud se srst udržuje česáním nebo sestřihem i koupání můžete vynechat. Po koupání morče vždy vyfénujte , nenechávejte ho oschnout. Nejen že by to trvalo až několik hodin, ale nastydne vám a budete řešit jiné zdravotní potíže.

OCHOČOVÁNÍ je proces, u každého zvířete trvá různě dlouho vzhledem k druhu. I morče není výjimka.  Morče je tvor společenský vázaný na svůj druh – tedy morče.  Vzhledem k uplatňování podmínek welfare chovu, jsou má morčata v přímém kontaktu s ostatními. Zvažte při pořizování mazlíka zda nahradíte 24hodinový kontakt svému morčeti dostatečně v noci když spíte, když jste v práci nebo ve škole… .

Ochočit se dá morče v jakémkoli věku s předpokladem, že se mu budete opravdu věnovat. Každý den si ho vyndáte a budete s ním  v kontaktu aby si na vás zvyklo.   

 

 

Více o etologii a jiné informace najdete na internetu, pokud máte specifický dotaz napiště nám na e -mail.