Naše péče

UBYTOVÁNÍ – momentálně naše morčátka chovám v prostorných výbězích nebo klecích. Skiníky v boxících. Přes léto mají výběhy i venku. Pro domácí účely můžete využít prostorné klece kolem 100 a více cm délky, nebo pokud máte jiný dostatečný prostor, lze jim vytvořit bydlení podle vašich možností. Pro skinny lze vyžít plastové boxy s minimální délkou 80cm. Do klecí můžete umístit domeček, jesličky na seno, pelíšek. Vzhledem k velikosti morčat nedoporučuji přeplňovat bydlení prolézačkamy a zbytečnými doplňky. Můžete jim doma připravit vlastní výběh.

Jako podestýlku používáme podestýlku profibed http://www.probiobed.cz , kterou lze u nás pořídit v chovatelském balení. Dáváme ji přednost především z hygienických  důvodů, snížené prašnosti a omezení možnosti zavlečení patogenů do chovu. Dále můžete využít jakoukoli neprašnou hoblinovou podestýlku, nebo buničité produkty typu Asan. Rozhodně naše morčátka nepatří na noviny nebo jenom samotné seno či slámu, různé hadříky a koberečky.

STRAVA – morčata mají 100% přísun sena, vody a naší míchané krmné směsi. Jako doplněk pak dostávají tvrdou kořenovou zeleninu, natě, v sezoně dostatek zelené traviny. V zimním období obohacuji vodu a komplexy vitamínů a minerálů.

Opravdu si není nutné myslet, že bude morčátko chudák pokud dostane jen drobný kousek zeleniny a jinak seno. Naopak se vyhnete velkým zdravotním problémům.

Vyvarujte se nadměrnému přísunu okurek a salátů, rajčat, paprik( i když je morčata milují) na úkor sena, mimo zažívací potíže se ve většině případech objeví i problém se zuby.

OSTATNÍ – morče o sebe pečuje v podstatě samo. Musíte mu občas ostříhat drápky. U dlouhosrstých morčat pokud jsou znečištěná musíme koupat, pokud se srst udržuje česáním nebo sestřihem i koupání můžete vynechat. Po koupání morče vždy vyfénujte , nenechávejte ho oschnout. Nejen že by to trvalo až několik hodin, ale nastydne vám a budete řešit jiné zdravotní potíže.

OCHOČOVÁNÍ je proces, u každého zvířete trvá různě dlouho vzhledem k druhu. I morče není výjimka.  Morče je tvor společenský vázaný na svůj druh – tedy morče.  Vzhledem k uplatňování podmínek welfare chovu, jsou má morčata v přímém kontaktu s ostatními. Zvažte při pořizování mazlíka zda nahradíte 24hodinový kontakt svému morčeti dostatečně v noci když spíte, když jste v práci nebo ve škole… .

Ochočit se dá morče v jakémkoli věku s předpokladem, že se mu budete opravdu věnovat. Každý den si ho vyndáte a budete s ním  v kontaktu aby si na vás zvyklo.   

Etický kodex chovu –kodex

 

 

Více o etologii a jiné informace najdete na internetu, pokud máte specifický dotaz napiště nám na e -mail.