O nás

Jmenuji se Barbora Havlena nar. 1983, pracuji jako dentální hygienistka a jsem maminkou 5 dětí, nejmladší se narodil v roce 2022. V chovatelství se pohybuji již od dětství. Děda Karel Rouč a babička Blažena Roučová oba chovatelé v Chomutově odkud pocházím, chovali králíky vídeňské modré a drůbež se kterými získali mnoho ocenění. Odchovali i několik vrhů štěňat jezevčíků. Takže ke zvířatům jsem měla velice blízko. Přispělo k tomu i trávení času ve vesničce Habří na Českobudějovicku u strejdy, který měl nepřeberné množství hospodářských zvířat.

Chovatelskou stanici jsem založila v roce 2006. Doma jsem tou dobou měla dvě morčata Julču s Kuličkou, jednu ze zverimexu a druhou jsem koupila jako nejdivočejší morče na hospodářské burze u Plzně.

V té době se rozšiřovala síť internu, takže jsem se začala učit na PC a postupně objevila taje morčecího světa s rodokmenem. Po ukončení studia jsem si pořídila první morčátko s PP Xantee Cavia Ania krémovou hladkou samičku(tenkrát byla možná i přeprava zvířat vlakovou poštou 🙂 ). A poté jsem už jen navazovala. Bydlela jsem v paneláku v Teplicích( proto i náš název od Doubravky), takže chov byl omezený maximálně na 20 zvířat. Podařilo se mi postupně získat i odchovat kvalitní morčata, která ulovila i nějaký ten úspěch.

Chovala jsem hladké a anglické crestedy ve světlé řadě, byl i nějaký pokus o naháčky. Rukama mi prošlo i několik moc hezkých odchovů rozetek.

Po přestěhování do domu jsem se začala zabývat chovem vícebarevných morčat. Úskalí ale bylo, že to v té době nikdo nechoval. Pracovní materiál jsem získávala z us teddy.

V mezidobí vždy přišla drobná pauza mezi dětmi, který chov zase o kus ponížila a zpomalila..

Aktuálně se zabývám chovem dlouhosrstých morčat plemene sheltie a coronet. Ano bylo to trochu střemhlavé rozhodnutí, protože znám dokonale přípravu krátkosrstých morčat a u dlouhých opravdu mnohdy tápu. Možná mne trochu popíchl fakt, že skončilo mnoho renomovaných CHS z mých začátků a já nenašla vhodná zvířata pro obnovení chovu. Ale to mne baví. Učím se nové věci, studuji přípravy a již snad od r. 2023 vyrazím na výstavy.

Okrajově mám ještě pár krátkosrstých, ale momentálně je mám v plánu využít do skiníků. Ano zase ty skinny – je to náhoda, holčičku jsem dostala od CHS Luna která ukončuje svůj chov a tímto děkuji.

A v neposlední řadě bych zapomněla , že také občas zoraginuzuji výstavu. V rámci pořádání výstav momentálně již delší dobu spolupracuji se ZO Žitenice u Litoměřic.

Od roku 2023 chovatelskou základnu rozšířily mé starší dcery Ester a Emma , se kterými se tento rok jistě potkáte v prezentaci některých morčátek, které si vyberou.